“КАЛЕТА” НА АНДРІЯ ВІД АКАДЕМІЧНОГО НАРОДНОГО ХОРУ

2019.12.13_Kaleta

Традиційно на Андрія Академічний народний хор під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Володимира Коцура представив 13 грудня 2019 року на сцені обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм музично-театралізоване дійство “Калета”.

Андрія артисти народного хору разом з глядачами почали відзначати вже в холі: добрі господині щедро частували дорогих гостей. А потім дійові особи перейшли вже до глядацької зали.

З давніх часів українці вірували, що в ніч на Святого Андрія Первозваного можливі всілякі дива. В Андріїв вечір відбувалася весела гра-ворожіння — та сама Калета. Зазвичай молодь збиралася в хаті якоїсь молодиці чи одиначки, де в зимових сутінках тепло і затишно. Дівчата разом готували корж з білого борошна - “калету”, символ Сонця. А воду для тіста, яке замішувалося для цього короваю, дівки з колодязя носили в роті. Пекли хлібину “до сухаря”. Посередині робили дірку, аби на червоній нитці підвісити в хаті.

Коли ж до гулянь долучалися хлопці, починалися веселощі. Калету вартував “пан Калетинський”, який намагався не дати “пану Коцюбинському” - парубку на коцюбі — вкусити від того коржа. Хлібину зрештою ділили (артисти народного хору розділили частування з глядачами), і кожен над хлібом думав про майбуття: так, для дівчат вечорниці на Андрія були свого роду гаданням на судженого, і недарма наступної осені багато хто з учасників дійства грав весілля.

Народний сюжет, народні слова, народні мелодії і пісні, народні танці складають основу оновленої програми “Калета” Академічного народного хору. Драматичними артистами в цьому дійстві стали всі — і вокалісти, і танцівники (балетмейстер — Віктор Войников), і музиканти (керівник оркестрової групи — Лариса Падій). Разом вони відтворили красу старовинних звичаїв українського народу. І подарували це свято глядачам.

Прес-центр Чернігівського обласного філармонійного центру

фестивалів та концертних програм

тел.: (0462) 675-431


QR-Code generated with LudwigQRCode