ІВАН БОГДАНОВ І МАГІЧНИЙ ВЕЧІР ПРЕМ’ЄР

ІВАН БОГДАНОВ. 10 РОКІВ


Івану Богданову 32, але він вже встиг відзначити 10-літній професійний ювілей як диригент-хормейстер. Серед його численних творчих успіхів – створення камерного хору «Софія» під час навчання у Національній музичній академії України ім. П. Чайковського, з яким і розпочав диригентську діяльність. А ще він став наймолодшим керівником професійного академічного хору, у 24 роки перемігши у конкурсі на посаду художнього керівника та головного диригента Академічного камерного хору ім. Д. Бортнянського Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм.

Такий важливий ювілей як 10 років диригентської діяльності Іван Богданов міг відзначити тільки чимось грандіозним і унікальним. Саме таким і став концерт 1 грудня 2017 року з промовистою назвою «Вечір українських прем’єр». «Сьогодні саме ви будете першими слухачами, які на наших українських теренах почують цю музику. І я хочу, щоб ви переконалися, що сучасна академічна музика може подобатися і викликати захоплення», - звернувся він до публіки на початку концерту.

А далі чарівне дійство захопило глядачів. На великих екранах вони спостерігали за натхненними обличчями співаків, за магічними рухами заворожливого диригента, поринали у безмежність космічних пейзажів з далекими зірками і планетами. А понад усім панувала гармонія музики, витонченого академічного співу – і це були лише прем’єри, всеукраїнські й світові! Духовна музика Антона Лубченка, Олени Чистої, Ельміра Нізамова, Франка Ферка; цикл пісень голландського композитора Пауля ван Гуліка на слова англійських поетів – в авторському перекладі колективу на українську! Спеціально до цього концерту був написаний «Сонет 7» на слова Вільяма Шекспіра композитором Яною Карповою, уродженкою Чернігова і випускницею Чернігівського музичного училища. Як зауважив Іван Богданов, це власне чернігівська композиторська школа, яку згодом Яна Карпова удосконалювала, навчаючись у Москві. Насамкінець артисти приберегли для глядачів і зовсім неординарний сюрприз: традиційні етнічні індіанські пісні племен Крі та Ірокезів в обробці Брайана Тейта з багатозначними назвами «Прокинься» і «Заклик творця»!

Насичений, яскравий, різноплановий за жанрами, манерою виконання, технікою співу – таким запам’ятається цей ювілейний концерт чернігівцям. Які до всього стали першими слухачами цих творів! «Ми плануємо зробити концерти 1 грудня щорічними традиційними вечорами українських прем’єр», - повідомив після концерту Іван Богданов. У планах також влаштовувати під час таких концертів своєрідний конкурс композиторів, рейтинг яких визначатимуть слухачі , а також артисти хору. Початок вже було покладено – на вході всі гості отримували анкети для голосування із запитанням: «Творчість кого з композиторів Вам сподобалась найбільше?» Таким чином диригент залучає шанувальників хорового співу та творчості свого колективу до активної співпраці.

Для Івана Богданова 1 грудня – знакова дата. Саме у такий день десять років тому він вперше диригував на великому заході новоствореним камерним хором «Софія» - це був костюмований бал епохи «Відродження» у столичному музеї «Київська фортеця». І на його нинішній святковий концерт прибув з Києва Олексій Шамрицький, друг і колега, який підхопив естафету і став диригентом хору «Софія». «Він - виняткова людина. Очолив колектив та виграв з ним майже всі європейські конкурси, брав Гран-прі, а де ще не взяв – то через те, що просто не встиг!», - під бурхливі вітальні оплески представив почесного гостя Іван Богданов.

У цей святковий урочистий вечір він також згадав особливих у своєму житті людей: «Мої викладачі, які вкладали в мене свою душу, витрачали на мене свій час – наскільки це важливо і цінно! Особливо викладачі з фаху – Лисенко Світлана Павлівна, викладач Чернігівського музичного училища, Інеса Володимирівна Шилова, народна артистка України, хормейстер Національної опери України, професор Національної музичної академії України ім. Чайковського, Аллін Власенко, народний артист України, професор, диригент Національної опери України».

«Хочу подякувати всіх, хто вірив у мене. І насамперед - це мої батьки!» - звернувся до залу Іван Богданов, де серед глядачів були відомі музиканти й педагоги Павло та Наталія Богданови, яких привітали бурхливими оплесками.

«Ми довго не розуміли, що ростимо яскраво вираженого лідера. І нелегко було такого ростити, бо він був надзвичайно ініціативний», - поділилася спогадами мама ювіляра по закінченні концерту. «Його характерна особливість – великий витівник, фантазер, винахідник. Коли ми відзначали мій ювілей – 40 років, йому тоді було 12, він сам надув 40 повітряних кульок! Завжди придумує якісь сюрпризи, несподіванки. І тепер у нього це проявляється у таких нових цікавих програмах», - розповіла Наталія Богданова. І відкрила ще один секрет: син намагається віддячити своїми творчими й життєвими успіхами своїм батькам, які мали багато клопоту через його активність та непосидючість у дитинстві. Але їм вдалося його потужну енергію спрямувати у позитивному напрямку – на служіння високому мистецтву. І нині йому вдається тішити батьків. Разом з усіма глядачами, вони були вражені цим надзвичайним музичним вечором. «Для мене сьогодні було певне потрясіння. Цей концерт став взагалі відкриттям з нової несподіваної сторони його як диригента, і хор зазвучав якось по-іншому, зовсім дивовижно, фантастично!» - така оцінка від мами, мабуть, найдорожча.

У Івана Богданова є велика мета: зробити рідний Чернігів своєрідним музичним центром України, де проходитимуть яскраві музичні події, відбуватимуться музичні відкриття – на концертах, присвячених прем’єрам. Спираючись на могутню базу, закладену композиторами, музикантами, хормейстерами, співаками, культурними діячами Чернігівщини, Іван Богданов, разом з цілою когортою талановитих колег і однодумців, рухається до чудової мети.

Віра Лобановська
-----
Фото Віктор Кошмал

Довідково: Іван Богданов народився 1985 року у місті Чернігові у родині відомих музичних педагогів Павла та Наталії Богданових. 2004 рік – лауреат молодіжного Всеукраїнського конкурсу хорових диригентів ім. Д. Бортнянського (м. Суми), третя премія. Закінчив з відзнакою Чернігівське музичне училище (нині коледж) ім. Л. Ревуцького за фахом «хорове диригування» (клас С.П. Лисенко). 2004-2014 роки навчався у Національній музичній академії ім. П. Чайковського, яку закінчив двічі з відзнакою за спеціальностями: диригування хором (клас професора, народної артистки України, І.В Шилової); оперно-симфонічне диригування (клас професора, народного артиста України, А.Г. Власенка). 2007-2009 роки – іменний стипендіат Президента України. 2007 рік – створив молодіжний камерний хор «Софія». 2009-2012 роки – асистент-стажист Національної музичної академії України ім. П. Чайковського. 2010 року (у віці 24 роки) на конкурсній основі призначений художнім керівником та головним диригентом Академічного камерного хору ім. Д. Бортнянського. 2010 рік – лауреат конкурсу симфонічних диригентів (м. Херсон). 2011 рік – практика в Маріїнському театрі (СПб, Росія) на фестивалі «Зірки білих ночей» та на Зальцбурзькому фестивалі (Австрія). У грудні 2011 року приводить Академічний камерний хор ім. Д. Бортнянського до Гран-прі на міжнародному конкурсі хорів ім. Д. Бортнянського у Києві. 2012 року вперше в Україні записав і видав «35 духовних концертів Д. Бортнянського». 2013 року отримує премію за виразне диригування на міжнародному конкурсі у польському місті Білосток (Хор ім. Д Бортнянського – Друга премія). 2014 рік – на базі камерного хору організовує студію «Концертний хор хлопчиків» (диригент – Світлана Корма). 2017 рік – Голова Всеукраїнського хорового товариства ім. Миколи Леонтовича в Чернігівській області. Нагороджений грамотами Міністерства культури України, відзнаками Чернігівської обласної ради, Чернігівської облдержадміністрації, Чернігівської міської ради.


QR-Code generated with LudwigQRCode
463